TOGG’un en büyük rakibi TESLA adeta meydan okudu!

Bu sayılara geçen çeyrekte üretilen 494.989 elektrikli araç ve teslim edilen 484.507 elektrikli araç da dahil.

Tesla başlangıçta 2023’te 2 milyon araç satacağını öngörmüştü ancak Ekim 2023’teki kazanç açıklamasında bu rakamı aşağı yönlü revize etti. Ancak CNBC’ye göre bu rakam 2023’ün 4. çeyreğine ilişkin analist beklentilerini aştı.

Tesla, geçtiğimiz çeyrekte 476.777 adet Model 3 ve Model Y EV üretti ve bunların 461.538’ini teslim etti. Bunlar arasında yenilenen “Highland” Model 3’ün satışları da yer alıyor. Elon Musk, geçtiğimiz çeyrekte Model Y’nin “Dünyanın en çok satan arabası” olacağını tahmin ederken, şirket satışları en popüler iki modeli arasında ayırmadı. Şirket, Model S ve Model X EV’lerden oluşan 18.212 “diğer model” sattı. Cybertruck için henüz bir satış miktarı bulunmuyor.

TOGG’un en büyük rakibi TESLA adeta meydan okudu!

Tesla, EV serisiyle, özellikle de ABD ve diğer ülkelerde düzenleyici incelemeye tabi tutulan Otopilot sistemiyle ilgili bazı olumsuz baskılarla mücadele etti. EV satışları şüphesiz geçen yılki çeşitli fiyat düşüşlerinden de artış gösterdi; Model 3 ve Model Y en son sırasıyla 38.990 ve 45.990 dolara düştü. Tesla, ekim ayı kazanç açıklamasında fiyat düşüşlerini “ekonomik belirsizlik, yüksek faiz oranları ve değişen tüketici duyarlılığına” bağladı.

Tesla’nın en büyük pazarlarından biri Çin ancak şirket burada başka bir EV devi BYD’nin sert rekabetiyle karşı karşıya. Bu şirket, 2023 yılında 1,6 milyonu tamamen elektrikli otomobil ve 1,4 milyonu hibrit olmak üzere 3,02 milyon elektrikli araç satışı yaptığını duyurdu. Ancak BYD’nin elektrikli araçlarının çoğu, Tesla’nın arabalarına göre önemli ölçüde daha düşük fiyat noktalarında satılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir