Rus Komedyenlerin Telefon Şakası, İtalya Başbakanı Meloni’nin Danışmanının İstifa Etmesine Neden Oldu

İtalya’da geçtiğimiz eylül ayında Başbakan Meloni, iki Rus komedyen tarafından telefon şakasına maruz kaldı. Başbakanlık ofisinin de doğruladığı habere göre ülkede skandal yaratan olaydan Başbakanın diplomatik danışmanı Talo sorumlu tutuldu. Detaylar içerikte!

Kaynak: https://tr.euronews.com/2023/11/03/it…

İtalya’da geçtiğimiz günlerde Rus komedyenlerin telefon şakası bir hükümet görevlisinin istifasına neden oldu.

İki Rus komedyen Afrikalı diplomatmış gibi İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile Ukrayna’daki savaş ve yasadışı göç ile ilgili bir telefon görüşmesi yaptı.

Başbakanlık ofisinden söz konusu telefon görüşmesinin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Afrikalı liderlerle yapılacak toplantılar öncesinde gerçekleştiği söylendi.

Komedyenler Meloni’ye kendilerini Afrika Birliği Komisyonu’ndanız diye tanıttı.

Ancak telefon görüşmesi sadece bir şakaydı. Gerçek ismi Vladimir Kuznetsov ve Alexei Stolyarov olan Rus komedyenler eylül ayında yapılan 13 dakikalık telefon görüşmesini Kanada’daki video paylaşım platformu Rumble’da yayınladı.

Telefon görüşmesinin internette yayınlanması İtalya’da skandal olarak nitelendirildi. Başbakan Meloni konuyla ilgili, “Konu iyi ele alınmadı, hepimiz üzgünüz, Büyükelçi Francesco Talo bunun sorumluluğunu üstlendi” dedi.

Meloni’nin skandalı üstlendiğini söylediği kişi diplomatik danışmanı Büyükelçi Francesco Talo olaydan sonra istifa etti.

Büyükelçi Francesco Talo’nun istifası hükümet kanadında büyük ses getirdi. Zira 65 yaşındaki deneyimli diplomat Talo, önümüzdeki yıl emekli olacaktı.

Deyim yerindeyse iki Rus komedyen yaptıkları telefon şakasıyla kariyeri boyunca İtalya’nın NATO, İsrail, Afganistan ve Pakistan Büyükelçiliği görevlerini yapan Talo’nun başını yaktı desek yeridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir