Huawei yapılamaz denileni yaptı! Apple bile kıskandı!

Yaklaşık 1.000 metrekare büyüklüğündeki laboratuvar, gerçek yaşam uygulamalarından spor ve fitness algoritmaları üzerine teknolojik araştırmalar, girdilerin tespiti ve doğrulanması, standart Ar-Ge ve endüstri kuluçkası için açık araştırma platformları olarak hizmet verecek 20’den fazla spor türünü kapsayan çok çeşitli dünya standartlarında spor ekipmanlarıyla donatıldı.

Küresel Spor Bilimi ve Sağlık Araştırmaları Alanında İlerleme

Sağlık ve fitness pazarındaki artan ihtiyacın farkında olan HUAWEI, giyilebilir teknolojileri aracılığıyla sağlık izleme algoritmalarında daha derin araştırmalar yapmaya kararlı. 2016’dan bu yana dünya çapında üç Sağlık Laboratuvarı kuruldu: Çin’deki Xi‘an ve Songshan Gölleri ve şimdi de Finlandiya’nın Helsinki kentinde.

Bu yıl HUAWEI, Ipsos ile iş birliği içinde 8 Avrupa ülkesinde 8.000’den fazla katılımcıyla bir sağlık araştırması gerçekleştirdi ve katılımcıların %92 gibi bir çoğunluğunun sağlıkla ilgili yaşam tarzlarının en az bir yönünü iyileştirmek istediğini ve katılımcıların yalnızca %50’sinin fiziksel uygunluk seviyelerinden memnun olduğunu ortaya koydu. HUAWEI, dünya genelinde artan tüketici talebini daha iyi karşılamak için spor ve sağlık Ar-Ge’sine yatırım yapmaya devam ediyor. Finlandiya Sağlık Laboratuvarı, 7 AB ülkesinde fizyoloji, yapay zeka, makine öğrenimi, yazılım testi ve yazılım mühendisliği olmak üzere 5 ana alanda 6 doktora ve 20 uzmandan oluşan multidisipliner bir bilimsel araştırma ekibine sahip.

Dünya Standartlarında Spor Simülasyon Test Tesisleri

Laboratuvar, 20’den fazla sporu kapsayan 200’den fazla fizyolojik ve biyomekanik göstergeyi izleyen 5 ana test alanında gerçeğe yakın spor ortamları ile senaryoları oluşturdu. Bu 5 ana alan arasında ters akımlı havuz, kayak simülatörü, çok fonksiyonlu koşu bandı, aletli koşu bandı ve çeşitli kardiyovasküler egzersizlerden oluşan açık spor salonu alanı yer alıyor. Performans hem son derece gelişmiş makinelerle hem de HUAWEI WATCH GT 4 gibi HUAWEI’nin en yeni giyilebilir cihazları kullanılarak ölçülüyor.

HUAWEI, yüzücülerin yüzme performanslarının doğru bir şekilde değerlendirilebilmesini sağlamak için profesyonel standartlara dayalı kendi ters akım havuzunu inşa etti. Havuz, 350 m3/saat kadar kontrol edilebilir debi üretebilen ve su sıcaklığı ile kalitesinin değiştirilmesine olanak tanıyan dinamik su jetleriyle donatıldı.

Kayak Avrupa’da en popüler sporlardan olmaya devam ettiğinden, laboratuvar ayarlanabilir hız, eğim ve interaktif rotalar ile direklere sahip bir kayak simülatörü hazırladı. Ayrıca kullanıcının hızını, konumunu, açılarını, kuvvetlerini ve performans verilerini algılayan sensörlerle donatıldı.

Çok işlevli koşu bandı, 50 km/saate kadar ayarlanabilen hızlarla koşu, bisiklet, tekerlekli sandalye yarışı vb. test edebilir. Koşu bandı, gerçek dünyadaki arazileri ve rotaları simüle etmek için GPS cihazlarından GPX verilerini bile içe aktarabilir. Böylece katılımcılara koşu/bisiklet becerilerini daha doğru test edecek gerçek hayat senaryoları sunar. Kamera daha sonra katılımcıların performansını bilimsel olarak tespit ederek tekniğin gerçek zamanlı geliştirilmesine olanak sağlamak için anında geri bildirim gönderir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir