Düşen ABD enflasyonu altın fiyatlarına yaradı

ABD’de yıllık enflasyon yüzde 3,3 beklentilerin altına yüzde 3,2’ye indi. Aylık enflasyon ise değişim göstermedi. Bu da Fed’in para politikalarını gevşetmesine yol açacağı beklentilerine soktu. Bu beklentiler doları küresel para birimleri karşısında zayıflattı. 

Piyasalardaki risk iştahının azalmasıyla çıktığı zirveden gerilen altın güne hafif yükselişle başladı.

Ons altın 1961 dolar seviyelerinde hareket ediyor. Gram altın ise 1813 liradan işlem görüyor. Çeyrek altın 3037 lira olurken cumhuriyet altını 12497 liradan satılıyor.

Dün piyasa kapanışında altının onsu,  1959 dolar seviyesindeydi.

DOLARDAKİ YAVAŞ YÜKSELİŞ SÜRÜYOR

İstanbul serbest piyasada dolar 28,6890 liradan, Euro 31,0910 liradan güne başladı.

Serbest piyasada 28,6870 liradan alınan dolar, 28,6890 liradan satılıyor. 31,0890 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 31,0910 lira olarak belirlendi.

Dün doların satış fiyatı 28,6720 lira, Euro’nun satış fiyatı ise 31,0610 lira olmuştu.

Önceki gün açıklanan ABD enflasyonu küresel piyasalara can suyu oldu. ABD’de enflasyon beklentilerin altında yıllık yüzde 3,2 arttı. Aylık bazda ise herhangi bir değişim göstermedi. 

Ekim’de gıda ve enerji hariç tüketici fiyatları aylık yüzde 0,2 olarak gerçekleşti. Ekim’de gıda ve enerji hariç tüketici fiyatları yıllık yüzde 4,0 olarak gerçekleşti. 

Beklentilerin altında gerçekleşen enflasyon rakamları Fed’in faiz artış politikasını sorgulamaya itecek mahiyette olduğu için ABD borsalarının vadelilerindeki yükselişi hızlandırırken, doların diğer para birimleri karşısındaki gücünü ölçen DXY endeksi ise yüzde 0,70 düşüşle 104,787’e kadar geriledi. Dolar endeksi bu sabaha ise 104,12’den başladı. 

Beklentilerin altında kalan enflasyon rakamları Fed’in para politikasının gidişatını değiştirme konusunda yeniden düşünmeye iteceğinden ötürü küresel piyasaları yeşile döndürdü.

Ekim ayında merkezi yönetim bütçe giderleri 569,2 milyar TL, bütçe gelirleri 473,8 milyar TL ve bütçe açığı 95,5 milyar TL oldu. Ayrıca, faiz dışı bütçe giderleri 502,4 milyar TL ve faiz dışı açık ise 28,7 milyar TL olarak gerçekleşti. Ocak-Ekim döneminde ise bütçe açığı 608 milyar TL oldu. 

Doların küresel para birimleri karşısında değer kaybetmesi, ABD tahvillerinin getirilerinin düşmesinin etkisiyle küresel risk primleri de azalıyor. Türkiye’nin kredi risk primi (CDS) 2,5 yılın dibine inerek  364,64 baz puan seviyesini test etti.

2,5 yılın dibine gerileyen CDS puanını değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomi programının sonuçlarının görülmesinin ardından yatırımcı güveninin daha da pekişeceğini, küresel fon akışının hız kazanacağını söyledi. Bakan Şimşek “Uyguladığımız ekonomik programın sonuçları 2024’ün ikinci yarısından itibaren net bir şekilde görülecek böylece yatırımcı güveni daha da pekişecek ve ülkemize küresel fon akışı hız kazanacaktır. Bu da dezenflasyon programının kısa vadeli büyüme görünümü üzerindeki aşağı yönlü riskleri sınırlayacaktır.” ifadelerini kullandı. 

Bugün içerde konut satışları rakamları açıklanacak. Dışarda ise ABD sanayi üretimi ile kapasite kullanımı rakamları açıklanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir