Bakan Çağlayan: Rüyamda Mümtaz İdil’i gördüm

Çağlayan’ın yazısı şöyle:

“Seçim sırasında CHP’nin reklam stratejisini yürüten Akan Abdulla, bir haber nedeniyle Odatv’ye tazminat davası açmış! Dava açılanların başında Soner Yalçın var. Daha başka kimlere dava açmış biliyor musunuz? 2017’de yaşamlarını yitirmiş olan değerli iki gazeteci, Doğan Yurdakul ile Mümtaz İdil’e…

Bu haber beni çok etkilemiş olmalı ki, gece rüyamda Mümtaz İdil’i gördüm. AKP’nin yarattığı korku ve baskı ortamından, CHP’nin içine sızarak parti paralarını iç edenlerden ve ülkedeki mahkemelerin -ölmüş olmasına bakmaksızın- kendisini mahkum edebileceklerinden konuştuk.

“Ben göklerde özgürüm,” dedi Mümtaz bana, “Sakın beni dünyaya geri götürmeye kalkmasınlar!”

Uyandığımda bir süre düşündüm; ne güzel insandı sevgili Mümtaz İdil! Onu tanıyışım ilginçti. TRT 3’ün TBMM programlarını yürüten Nida adında, mesleğini çok iyi yapan bir programcısı vardı. Bakanlığa atandıktan hemen sonra beni ziyarete gelmiş, Mümtaz’ın kişiliğinden ve onun göz dolduran meslek yaşamından söz etmişti. Yıllar önce Bakanlıkta Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürü olarak görev yapmıştı ve o sırada Çorum’da Kültür Müdürü olarak bulunuyordu. Eşi -benim de fakültem olan- AÜ Tıp Fakültesi’nde Göz Hastalıkları Profesörü olduğu için Çorum’la Ankara arasında sürekli seyahat etmek zorundaydı.

Müsteşar Yardımcısı olarak bakanlığa geri döndüğünde dünyalar onun olmuştu.

Onunla güzel anılarım oldu ama birini unutamam! Bir öğlen üzeri yanıma gelmiş, yemek için beni bir yere götürmek istemişti. Fazla zamanım olmadığı için ona; “Ben seni bir yere götüreyim!” dedikten sonra sormuştum;

“Sen hiç tükrük köftesi yedin mi?” (Tükrük köftesi eskiden maç günleri stadyumların dışında pişirilir ve kokusu ile herkesi çekerdi!)

“Gençken maçlara gittiğimde yemiştim” deyince onu, eski Kültür Bakanlığı’nın arkasında bulunan bir ayaküstü, ekmek arası köftecisine götürdüm. Bakanlığın yan kapısından ‘kaçmış’ ve kimseye belli etmeden(!) köfte yemeye gitmiştik.

Mümtaz tedirgindi. Sağa sola kaygılı bakışlar atıyor;

“Sizi böyle görmesinler, köfteleri alalım ve Bakanlıkta yiyelim!” diye beni ikna etmeye çalışmıştı…

Bu olayı hiç unutmayan güzel dostumla ilişkim hep sürdü. Odatv’de uzun yıllar yazmamın nedeni de Mümtaz İdil’dir.

Sevgili Mümtaz, gönül verdiği Odatv’de çıkan bir haber nedeniyle üstelik öldükten altı yıl sonra hakkında dava açıldığını göklerden duyduğunda, neler söylemiştir neler!”

NE OLMUŞTU

CHP’de reklam paralarının nereye harcandığına dair onlarca haber yapan Odatv, CHP’nin reklam stratejisti Akan Abdula ile ilgili de haberler yapmıştı.

Seçimlerde CHP’nin reklam stratejisini yürüten Akan Abdula Odatv İmtiyaz Sahibi Soner Yalçın’ın yanı sıra hayatını kaybeden gazeteciler Doğan Yurdakul ile Mümtaz İdil’den de şikayetçi olmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir