Kanlı Eylül Korkusu! Bitcoin’in Kaderi Bu İki Seviyede

Bitcoin ve kripto para dünyasında geçtiğimiz hafta Grayscale’in SEC’e karşı kazandığı zafer gündeme bomba gibi düşmüştü. Ardından BTC kısa bir süre için 28.184 dolara kadar yükseldi. Sonrasında ise sonra hızla geri gelerek tüm kazançlarını kaybetti. Bu düşüş, SEC’in yedi spot Bitcoin ETF başvurusuna ilişkin kararı erteleme kararıyla tetiklendi. Diğer taraftan Bitcoin’i 1 Eylül’de neredeyse iki haftanın en düşük seviyesi olan 25.307 $’a itti. Bununla birlikte, kripto para birimi o zamandan beri bir miktar zemin kazandı. Buna göre yazı yazılırken 25.816 dolara ulaştı.

Tarihsel Eylül ayı düşüşü

Bitcoin BTC’nin Eylül ayının başındaki fiyat hareketi, tarihsel olarak düşüş eğiliminde. Bu yüzden bu ayki performansı hakkında soru işaretleri yaratıyor. Geçtiğimiz altı yıl boyunca Bitcoin Eylül ayında negatif getiri sağladı. Kripto analisti Ali tarafından yapılan on-chain analizi ilginç bir duruma işaret ediyor. Bitcoin’in aşağı yönlü bir baskıyla karşı karşıya kalabileceğini gösteriyor.

Aşağı yönlü baskı fiyatı 25.400 dolar seviyesinin altında sağlam bir destek olmaması nedeniyle muhtemelen 23.340 dolar civarına itecek. Analistin düşüncesi bu şekilde. Buna karşılık IntoTheBlock, Bitcoin için bir sonraki önemli kilometre taşını 30.000 dolar olarak belirledi. Buna göre 6,2 milyon adres bu seviyeyi bekleyerek 2,6 milyon BTC’yi toplu olarak tutuyor.

Stablecoin birikimi ve balinalar

On-chain analiz firması Santiment, Bitcoin’in bir sonraki yörüngesi için önemli bir belirleyici sağlıyor. Santiment, balinalar tarafından tutulan syablecoin arzının Bitcoin’i 30.000 dolar ya da 23.000 dolar seviyelerine getirmede çok önemli bir rol oynayabileceğini öne sürüyor. Şu anda bu balinalar stablecoin birikimi konusunda kararsızlık sergiliyor.

Büyük cüzdanlar tarafından stablecoin birikiminin izlenmesi önemli. Buna göre kripto para birimi fiyat hareketlerini tahmin etmek için etkili bir yöntem aynı zamanda. Bu balinaların satın alma gücündeki bir artış, yaklaşan bir yükseliş eğilimine işaret edebiliyor. Bu durum, Bitcoin’in önceki artışının balina aktivitesinden etkilenmiş olabileceğini gösteren son on-chain verilerle uyumlu.

Bitcoin BTC’nin mevcut aralığı

Şu anda Bitcoin 24.800 dolar ile 31.000 doları sınırlanan geniş bir aralıkta kalıyor. Destek seviyesi olan 25.400 doların altına sürekli bir düşüş, potansiyel olarak 23.340 doları hedefleyen bir düşüş senaryosuna yol açcak. Buna karşılık, sırasıyla 27.640 ve 28.423 dolar seviyelerinde bulunan 50 ve 200 günlük hareketli ortalamaların aşılması önemli. Buna göre BTC’de 30.000 dolar eşiğine doğru yeni bir atılımın önünü açacak.

Kriptokoin.com olarak baktığımızda Eylül ayı kripto para tutkunlarını korkutan bir ay şeklinde öne çıkıyor. Diğer taraftan tarihsel temeller Bitcoin için Eylül aylarının kanlı geçtiğini gösteriyor. Hem 25.000 dolar hem de 23.000 dolar “ilgi seviyeleri” gibi görünüyor. Ancak Bitcoin’in (BTC) daha düşük olması da söz konusu. Bakalım Eylül sonu geldiğinde hangi seviyeleri konuşacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir