Gazeteci Saymaz ile Bakan Yardımcısı Çataklı arasında “TSK” tartışması: Ses kaydına belgeli yanıt geldi

Gazeteci İsmail Saymaz‘ın bugün yayımlanan “AFAD depremden 36 saat sonra TSK’dan yardım istedi” başlıklı yazısına İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı ses kaydıyla yanıt verdi. Saymaz ise Çataklı’nın paylaştığı ses kaydında kendisini yalanlarken, ihmali itiraf ettiğini belirterek haberinin belgelerini paylaştı.

Saymaz, “Hava Komutanlığı Harekat Merkezi’nin 7 Şubat’ta saat 21.35’te bağlı komutanlıklarına gönderdiği ‘Çok Acil’ mesajın ‘ilgi’ bölümünde ‘İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın 071613C SUB 23 TSG’li Mesajı’ ifadesi yer alıyor. Askeri evraklarda bu rakamlar 7 Şubat 2023 saat 16.13 olarak okunuyor” diye yazdı.

Saymaz: AFAD, depremden 36 saat sonra TSK’dan yardım istedi

Gazeteci İsmail Saymaz ile İçişleri Bakanlığı arasında, depremlerden sonra TSK’nın ne zaman harekete geçirildiğine ilişkin bir tartışma başladı. Saymaz, Halk TV’de kaleme aldığı bugünkü yazısında, AFAD’ın Kahramanmaraş merkezli 7.7 büyüklüğündeki depremden 36 saat sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) yardım istediğini ileri sürdü.

TIKLAYIN – İsmail Saymaz: AFAD, depremden 36 saat sonra TSK’dan yardım istedi

Çataklı: Depremin henüz çözümlemesinin bile yapılmadığı ilk dakikalarından bir ses kaydı

İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı ise sosyal medya hesabından “Depremden 43 gün sonra gelen iftiraya, depremin henüz çözümlemesinin bile yapılmadığı ilk dakikalarından bir ses kaydıyla cevap” notuyla bir ses kaydı paylaştı.

Kayıtta, deprem günü AFAD’dan aradığını kaydeden bir görevli ‘Albayım’ diye hitap ettiği askerden, İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve İzmir’deki ekipleri yönlendirmek için hava aracına ihtiyaç duyulduğunu belirterek, şöyle diyor: “Biz İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa buradaki ekipleri yönlendirmek için hava araçlarımızın görevlendirilmesi gerekiyor. Size zahmet. Ona göre bir çalışma yapabilir misiniz. 7-8 hava aracı lazım bize.”

Saymaz: Çataklı, sözde beni yalanlarken ihmali itiraf ediyor

Saymaz, Çataklı’nın ses kaydını paylaşması üzerine “Kayıttan da anlaşıldığı üzere AFAD, TSK’dan arama kurtarma için personel istemiyor. AFAD ekiplerini deprem bölgesine göndermek için hava aracı istiyor. Çataklı, sözde beni yalanlarken, ihmali itiraf ediyor. Çataklı’nın açıklaması üzerine yazımda yer verdiğimiz evrakı yayınlama kararı aldım” dedi.

Saymaz, yayımladığı yeni yazısında şunları kaydetti:

Hava Komutanlığı Harekat Merkezi’nin 7 Şubat’ta saat 21.35’te bağlı komutanlıklarına gönderdiği ‘Çok Acil’ mesajın ‘ilgi’ bölümünde “İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın 071613C SUB 23 TSG’li Mesajı” ifadesi yer alıyor.

Askeri evraklarda bu rakamlar 7 Şubat 2023 saat 16.13 olarak okunuyor.

Mesajda şöyle deniliyor: “Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki deprem felaketi sonrasında yapılan çalışmalara destek vermek üzere personele ihtiyaç duyulduğu ve arama kurtarma konusunda uzman/gönüllü yeterli sayıda personelin yapılan çalışmalara destek vermek amacıyla görevlendirilmesi ilgi mesajı ile talep edilmiştir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir