Fransa’nın 1 Nisan şakası Türk basınında nasıl manşet oldu

Tecrübeli gazeteci İzzet Emre Aygen, Sabah Gazetesi’nin Brüksel muhabiri olduğu dönemden hatırında kalan 1 Nisan anısını Facebook’ta paylaştı:

“Fransa bugün 1 Nisan 2023’de Belçika Krallığına ‘Nota’ sundu. Belçika’nın bu zorunlu talimatı yerine getirmekle mükellef. Konu tarihe dayalı bir savaşın bıraktığı karşılıklı haklar. Biliyorsunuz Napolyon’un İngilizlere karşı kaybettiği bu savaş. Fransa savaş bittikten sonra savaşın yapıldığı yerde kalan Fransız toplarının Belçikalılar tarafından eritilerek Waterloo kentinde yapılan heykelin tepesindeki Aslanın Fransız toplarından alınarak yapıldığı ve dolayısıyla Fransa’daki tazminat olarak belirttikleri miktarın derhal ödenmesini ister.

Bu haber çok önce RTL TV’de bir 1 Nisan günü öğle haberlerin birinci haber olarak verilmişti. Ben de Brüksel’de Sabah Gazetesinin Muhabiriyim. Haber Merkezi ikide bir ‘Nota’ talebini niye haberleştirmiyorsun’ diyerek fırçaları yemekte iken rahmetli meslek arkadaşım bu haberi Anadolu Ajansı’na geçerek Türkiye’nin de Osmanlı’nın Viyana savaşından dolayı tazminat istememiz gerekir diye haberleştirmişti.

Saatler geçti. 19:00 haberlerinde RTL TV birinci haberin ‘1 Nisan şakasıdır’ diyerek tüm Avrupa’ya kahkahalar attırmıştı.

Anadolu Ajansı bu haberi geri çekti ama aylar sonra Milliyet Gazetesi Almanya baskısı için sayfaları hazırlarken manşet geçmesi bu da bizim 1 Nisan Şakamız olmuştu.

Nice nice mutlu 1 Nisan’daki…”

Emre Aygen

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*