En Ciddi ve Kısa Sürede Kan Kaybına Neden Olan Kanama Çeşidi Hangisidir? Atardamar Kanaması Özellikleri Neler?

Damar bütünlüğünün bozulmasından kaynaklanan kanın damar dışına çıkmasına kanama denir. Vücudun içine ya da dışına doğru akan kanama çeşitlerini bilmek oldukça önemlidir. En tehlikeli kanama çeşitlerinden birisi şüphesiz ki arter kanaması diğer bir adıyla atardamar kanamasıdır. Peki Atardamar kanaması nasıl olur? En ciddi ve kısa sürede kan kaybına neden olan kanama çeşidi hangisidir? Atardamar kanaması nasıl tedavi edilir?

Detaylar içeriğimizde…

Kaynak: https://www.medicalnewstoday.com/arti…

Kendimizde veya bir başkasında meydana gelen kanamalara ilk yardım yapabilmek hayati önem taşır. Bu nedenle kanama çeşitleri hakkında bilmeniz gereken önemli noktalar vardır.

Kanama Çeşitleri Nelerdir?

Üç ana kanama türü bulunmaktadır. Bu kanama türleri içinde arteriyel, venöz ve kılcal kanama yer alır. Arteriyel kanama, kanı kalpten vücuda taşıyan arterlerde meydana gelir. Kanı kalbe geri taşıyan damarlarda venöz kanama meydana gelir. Kılcal kanama, atardamarları damarlara bağlayan küçük kan damarları olan kılcal damarlarda gerçekleşir.

Atardamar Kanaması Nedir, Nasıl Olur?

Arteriyel kanama yani atardamar kanaması en şiddetli ve acil kanama türüdür. Bu kanama, penetran bir yaralanma, künt travma veya organların veya kan damarlarının hasar görmesi sonucunda meydana gelebilir.Bu kanama; kalbin pompalama ritmine bağlı olarak, kalp atımıyla paralel akış gösterir. Bu nedenle hızlı ve bol miktarda kanama meydana gelir. 

Atardamar kanamasında kan atardamarlardan geldiği için diğer kanama türlerinden farklı olarak değerlendirilir.

Bu denli şiddetli bir kanamayı kontrol etmek güç olabilir. Atan kalpten gelen basınç, kanın kolay pıhtılaşmaması bununla beraber kan akışının durmaması anlamına gelir.

Atardamar Kanaması Nasıl Tedavi Edilir?

  • İlk adım, lateks eldivenli bir el ve steril gazlı bezle kanamaya neden olan yaranın üzerine baskı uygulamaktır. Tıbbi yardım almak için bir acil durum numarasıyla iletişime geçmek de önemlidir.

  • Bu kanamayı durdurursa, bir sonraki adım, yaraya baskı uygulamaya devam etmek için yarayı steril bir gazlı bez ve bandajla kapatmaktır.

  • Kanama kol veya bacaktaki bir arterden geldiğinde, vücut kısmının kalp seviyesinden yukarı kaldırılmasına yardımcı olabilir.

  • Kanamayı durdurmaya yönelik tüm çabaların yetersin kaldığı durumda, kanayan yaranın üzerine bir turnike uygulanması yapılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir