Asla tekrar ısıtıp tüketmemeniz gereken 10 yiyecek! Çünkü tekrar ısıtılınca sindirilemiyor!

1. ANNE SÜTÜ

Anne sütü tekrar ısıtılmaması gereken besinler arasında yer alıyor. Özellikle bebeklerin gelişiminde büyük bir öneme sahip olan anne sütü, en fazla çok hafif olacak şekilde ısıtalarak bebeklere verilmeli.

2. HAVUÇ

Havuç yine tekrar ısıtılmamalıdır, uzmanlar yeniden ısıtılan besinlerin hazmı zorlaştırdığını ve organizmada değişiklere neden olduğunu söylüyor.

3. ISPANAK

Ispanak çok yüksek ısıda tekrar ısıtılmaması gereken yiyeceklerden birisi. Hem içerisindeki sebze zararlı kimyasallara dönüşebiliyor hem de vitamin değerini kaybederek sadece ot tüketilmesine neden oluyor.

4. KEREVİZ

Bağışıklık sistemine çok iyi gelen kerevizin sürekli ısıtılması toksinlerin çoğalmasına ve yemeğin acılaşmasına neden olabilir. Bu nedenle en fazla düşük ısıda ılıyana kadar ısıtılabilir.

5. BALIK

Balık gibi hassas ürünlerin yeniden ısıtılıp servis edilmesi hem gıda zehirlenmesi açısından risk oluştururken hem de balığın içerisindeki organizmaların değişime uğramsına neden olur. Bu sebeple genellikle balığın tek seferde tüketilmesi tavsiye edilir.

6. PATATES

Patates kolay filizlenebilen bir gıdadır. Bu nedenle iyi saklanmalı ve pişirildikten sonra hemen bayatlayabileceği için hızlı tüketilmelidir.

7. MANTAR

Normalde de dikkatli tüketilmesi gereken bir gıda olan mantar, pişirildikten sonra çok fazla bekletilmemeli ve yeniden ısıtılmamalıdır.

8. TAVUK

Salmonella bakterisinin en çok ürediği ortam tavuktur. Bu nedenle tavuk çok dikkatli saklanmalı ve tüketildikten sonra çok uzun süre bekletilmemeli hatta dışarıda hiç bekletilmemelidir. Toksinlerin çoğalmaması için de yeniden ısıtılması tavsiye edilmez.

9. PİRİNÇ

Hızlı bayatlayabilen pirinç, yeniden ısıtıldığında nişasta oranı artar ve sindirimi zorlaştırır. Bu nedenle pirincin yeniden ısıtılması tavsiye edilmez.

10. YUMURTA

Yumurta hassas bir gıda olduğu için hem dikkatli saklanmalıdır hem de pişirildikten sonra çok uzun süre muhafaza edilmemelidir. Tekrar ısıtlması da uzmanlar tarafından tavsiye edilmez.

İNGİLİZ KRALİYET AİLESİNİN SERVETİ NE KADAR?

İTALYA’DAKİ TÜRK KÖYÜNÜ BİLİYOR MUSUNUZ?

DÜNYANIN EN TEHLİKELİ ÖLÜMCÜL KEDİSİ!

DÜNYANIN EN ZENGİNLERİ HANGİ ŞEHİRLERDE YAŞIYOR?

MARKALARIN LOGOLARI TESADÜF DEĞİL!

PADİŞAHLAR HAKKINDA BİLİNMEYENLER!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir